Membership of Trustees Board

Name

Type

Appointing Body

Special Role

Sits on Trustees’ Strategy Committee

Sits on Teaching & Learning Committee

Sits on Finance & Resources / Audit Committees

Sits on People & External Relations Committee

End of term of Office

Attendance at FGB meetings 2021 - 2022

Ms Tarah Al-Jibouri

Board Member (Independent)

Board of Members

Independent Board Member

       

N/A

N/A

Mrs Stephanie Boot

Staff (Support) Trustee

Staff

   

Y

   

31/3/2024

9 of 10

Mr Graham Jons

Board Member (Independent)

Board of Members

Independent Board Member

       

N/A

NA

Mrs Helen Hannam

Ordinary Trustee

Board of Members

SEND

Looked After Children

   

 Y

 

12/10/2024

13 of 15

Ms Jackie Haywood

Parent Trustee / Member

Board of Members

Training & Development Trustee

     

Y

10/2/2024

11 of 11

Mrs Sarah King

Parent Trustee

Parents

Pupil Premium Trustee

 

Y

Y

 

19/1/2024

5 of19

Mrs Carole Moore

Parent Trustee

Parents

Training & Development

Y

   

Y

Chair

8/4/2023

8 of 10

Mrs Wen-Lan Richard

Ordinary Trustee /
Trust Member

Board of Members

Careers

Y

Y

Chair

 

Y

9/2/2023

15 of 15

Mr Daniel Edwards

Headteacher

Ex officio

Headteacher

Y

Y

Y

Y

Ex officio

15 of 15

Mr Peter Thorn

Ordinary Trustee /
Trust Member

Board of Members

Chair of Trustees / Safeguarding
Health & Safety /

Y

Chair

Y

Y
Chair

 

10/10/2024

17 of 19

Mrs Tanja Van Schie

Ordinary Trustee

Board of Members

Wellbeing

     

Y

3/3/2024

10 of 11

Samantha Steele

Staff Trustee

Staff

   

Y

   

31/08/2025

9 of 10

Mrs Lorna Coe

Governance Professional

Governing Board

 

 Y

N/A

N/A

 

 

Trustees who left the Governing Board in the previous 12 months

Name

Type

Appointing Body

Special Role

Sits on Leadership & Management Committee

Sits on Teaching & Learning Committee

Sits on Finance & Resources Committee

Sits on People & External Relations Committee

End of term of Office

Departure Date

Lucie Brennan

Staff Trustee

Staff

       

Y

31/08/2025

12/05/2022

Mrs Lara Lester

Ordinary Trustee/ Trust Member

Board of Members

Vice Chair of Trustees

Y

   

Y

Chair

8/4/2023

Resigned 05/07/22

05/07/2022

Mr Paul Compton

Ordinary Trustee

Board of Members

       

Y

6/7/2025

Resigned 24/08/2022

24/08/2022

Mr Simon Ward Armstrong

Parent Trustee

Parents

   

Y

   

11/11/2022

11/11/2022